Renault v poslední dobì støídá uvádìní plnì elektrických aut s tìmi, která stále jetì mají pod kapotou spalovací motor. I kdy vesmìs spolupracují s nìjakým tím elektromotorem. Zatím poslední novinkou je Rafale. Jedná se o vlajkovou loï, která navíc minimálnì v jednom pøípadì na svém blatníku vozí skuteèný státní symbol. Jedná se toti o oficiální vùz francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Pøesto v naí recenzi najdete i nìkteré nedostatky tohoto vozu.
V ÈLÁNKU NAJDETE
- Rafale mrtnì mìní smìr
- VIDEO:Rafale s motorem Renault
- Rafale - promylený i vzadu
- Na tak velké auto skvìlá spotøeba
- Rafale - plusy a mínusy
- Základní technická data
První desítky kilometrù jsem s Renaultem Rafale, který dostal jméno po pøedváleèném letounu schopným dosahovat na tehdejí dobu rekordní rychlosti 445 kilometrù v hodinì, ujel ji na jaøe bìhem mezinárodní novináøské prezentace na jihu panìlska.
Tehdy se mi kromì pùsobivého designu líbila i schopnost vozidla mrtnì mìnit smìr, díky èemu se nadený øidiè na zajímavé silnici mùe docela dobøe bavit.
Je to pøekvapivé zejména vzhledem k tomu, e Rafale je docela velké auto (na délku mìøí 471 centimetrù) a také jeho svìtlá výka 18 centimetrù ho zrovna nepøedurèuje ke sportovním jízdním vlastnostem.
Také mnoství detailù tohoto vozu si mùete prohlédnout v naí komentované fotogalerii.Jene, konstruktéøi kromì jiných úpravì podvozku na zadní nápravu pøidali systém pro natáèení jejích kol, co skuteènì pomáhá k lepímu vykruování obloukù. O snazím manévrování v podzemních garáích a jiných stísnìných prostorách nemluvì.
Vrcholný model v øadì osobních vozù Renault musí pochopitelnì také dobøe vypadat. Proto designéøi zvolili atraktivní tvar karosérie SUV-kupé a pøidali pár zajímavých nápadù. Tøeba mìòavé modré barvení diamantù (nebo chcete-li kosoètvervù) ve výplni masky chladièe, dále výrazné prolisy a hrany na bocích, svìtelný podpis s motivem poloviny tradièního loga Renaultu i decentní èerné lakování na výøezech pro kola v blatnících a na prazích.
V kombinaci se edivým lakem, který mìl testovaný exempláø, to vypadalo opravdu poutavì. Také interiér rozhodnì není odbytý. Jeho uspoøádání vás nepøekvapí, protoe tento koncept Renault aplikuje ji nìkolik let, ovem kvalita a nìkteré detaily u moná ano.
Originální byl napøíklad v konkrétním testovaném voze s výbavou Esprit Alpine dekor na palubní desce z pravé bøidlice. Jedná se samozøejmì pouze o tenouèký plátek, ale i tak to zaujme. Jetì více jsem byl nadený multifunkèní loketní opìrky vzadu. Lze ji toti rozloit a pak si do ádoucí polohy nastavit drák mobilu èi tabletu. Navíc jsou pøímo v ní konektory USB.
Test Renault Rafale:
Cestovat se jak na pøedních, které mají opravdu mohutné boèní vedení, tak na tìch zadních bude opravdu pøíjemnì i bìhem opravdu dlouhých cest. Vzadu je rozhodnì nadprùmìrný prostor nejen pro kolena, ale i pro hlavy. Také díky obøímu panoramatickému støenímu oknu, které nemá roletu, ale zato se dá buï na jedné polovinì nebo celé stiskem tlaèítka zneprùhlednit nebo zase naopak uèinit èirým.
Støení okno se dá zatmavit jen z jedné poloviny, zdroj: Deník/Radek Pecák
Vzadu jsem troku postrádal jen speciální tøetí zónu klimatizace pro zde sedící lidi, v zavazadlovém prostoru zase nìjaké ty pøihrádky nebo alespoò síky èi úchyty na povinnou výbavu. Lze ji samozøejmì dát do prostoru pod podlahou, ale jen v pøípadì, e si neobjednáte rezervní kolo. Natìstí tøeba pro lyaøe je dobrou zprávou, e zadní opìradlo je rozdìlené na tøi samostatnì sklopné èásti.
Ovládání dùleitých funkcí vozu z místa øidièe je vymyleno dobøe. Urèitì si noví majitelé budou muset chvíli zvykat na tøípákový systém na pravé stranì volantu (je zde toti umístìn jak ovladaè stìraèù, audiosystému a rovnì pøevodovky), ovem nepochybnì ocení zachování klapek pro nastavování klimatizace pod tradiènì na výku orientovaným centrálním multimediálním systémem.
A pak jetì jednu dùleitou vìc. Tou je tlaèítko nacházející se, pro zmìnu, vlevo od volantu. Je sice tøeba si nejdøíve nastavit, jaké asistenèní systémy s ním chcete vypnout, ale pak u staèí jen po nastartování na nìj dvakrát poklepat a vozidlo u nebude otravnì pípat pøi sebemením pøekroèení povoleného rychlostního limitu nebo se vám snait vyrvat volant z rukou, kdy zrovna nebudete uprostøed nìjakého na silnici namalovaného pruhu.
Na tak velké auto skvìlá spotøeba
Na druhou stranu, kdy nic z toho nevypnete, pak se vám urèitì podaøí dosáhnout lepího skóre pøi hodnocení bezpeèné jízdy, co je jedna z nových vychytávek v infotainmentu Renaultu.
+ Klady
DesignJízdní vlastnostiDobøe promylený interiér
- Zápory
Malý výbìr motorizacíPouze dvouzónová klimatizaceSystém pák na volantu
Èasem bude k mání také plug-in hybridní verze s pohonem vech kol, momentálnì se dá ale Rafale koupit jen s jedinou motorizací. Tou je hybridní systém sloený z tøíválcové záehové dvanáctistovky a soustavy elektromotorù. Dohromady poskytují øidièi výkon a 200 koní, pøièem o øazení stupòù v plnì elektrickém, spalovacím módu èi pøi jejich kombinaci se stará speciální automatická pøevodovka.
Té se nejménì líbila jízda v hustém dálnièním provozu, kde je tøeba èasto mìnit zatíení pohonných jednotek. Pak nìkdy zacukala a trvalo jí, ne opìt zaøídila odezvu na zatíení plynového pedálu. Odhluènìní agregátù je na velmi dobré úrovni i tehdy, kdy spalovací motor pracuje ve vyí otáèkách.
I na rozbitých tuzemských cestách jsem byl spokojen s nastavením podvozku, který drel zvolený smìr i tehdy, kdy zadní kola vjela na výraznou nerovnost nebo se propadla do výtluku. Brzdová soustava dokázala citlivì pøepínat mezi stavem, kdy se zpomaluje pouze s vyuitím rekuperace (její míra se dá nastavovat pomocí pádel u volantu), a kdy ji bylo zapotøebí èinnosti destièek a kotouèù.
Spotøeby 4,7 litru, co je hodnota uvedená v technických datech jsem sice nedosáhl, ale jezdit za 5,7 litru je urèitì reálné a na tak velké auto chvályhodné.
Karosérie: pìtimístné pìtidveøové SUV
Motory/Spotøeba: Hybrid 1,2/200 koní spotøeba 4,7 litru
Pøevodovky: automatická
Vnìjí rozmìry: 4710x 1866x1613mm
Rozvor: 2738 mm
Zavazadlový prostor: 630 litrù
Max. rychlost 175 km/hod
Zrychlení 8,9 s
Ceny: od 969 000 Kè